Biuro rachunkowe – co i jak?

 Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym jest biuro rachunkowe i czy warto korzystać z jego usług. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, może je założyć każda osoba z pełnią władzy swoich czynności oraz możliwości prawnych. Do legalnego prowadzenia biura potrzebny jest także certyfikat Ministerstwa.

 Ogólnie rzecz biorąc jest to po prostu firma, która ma za zadanie uprościć płatnikom kontakt z takimi instytucjami, jak Urząd Skarbowy, ZUS czy GUS. Posiadają oni również fachową wiedzę doradczą w zakresie wszystkich niezbędnych formalności, dotyczących danych księgowych firmy. Dobre biuro rachunkowe potrafi zapewnić kompleksową obsługę wszystkich danych, tzn. Księgowości, obsługi płac i kadr, a nawet szkoleń BHP. Podczas nawiązywania współpracy z księgowym dobrze jest sprawdzić, jakie konkretnie usługi oferuje.  

 

 

Szerokie spektrum świadczonych usług

 

Warto podkreślić główne czynności, których wykonaniem na wysokim poziomie może zając się współczesne biuro rachunkowe:

1. Dotrzymywanie terminów – Zawarte są tutaj wszystkie zobowiązania finansowe, takie jak płatności gotówkowe, kontrola płac oraz biznesu, a także wiele innych kontroli przeprowadzanych na bieżąco w ciągu roku – opłaty za różnorodne zamówienia, podatki od nieruchomości, kredyty, oraz księgowanie przychodów netto.

2. Wszystkie kontrole na podstawie przepisów biznesowych, podpisanych faktur i zleceń

3. Archiwizacja dokumentów oraz plików uzupełniających sprawy biznesowe

Wszystkie niezbędne dokumenty prowadzone profesjonalnie i w jednym miejscu!

Typowy biznes, który nie ma problemu z płynnością finansową wiele zakupów w ciągu roku realizuje na kredyt. Oznacza to, że odbierane na bieżąco produkty opłacane są w pełni dopiero później. Księgowość prowadzi szczegółowe zapisy dotyczące wszystkich produktów przeznaczonych do sprzedaży przez firmę oraz rejestruje ich koszt. Biura rachunkowe działają ogólnie na różnych zasadach, jednak dobry księgowy to taki, który jest na bieżąco z aktualnymi przepisami i śledzi ewentualne zmiany, by dostosować model działania przedsiębiorstwa do obowiązujących modyfikacji w prawie.  

 

 

Zainwestowany kapitał, który się zwraca!

 

Ważnym aspektem znającego się na rzeczy biura zajmującego się podatkami jest ich dobra optymalizacja. Pozwala ona na niemałe oszczędności w firmie, związane z niższymi podatkami wpłacanymi do skarbu państwa. Aktywne doradztwo to świetny sposób na obniżenie kosztów działalności. Poszukiwanie rozwiązań, które mogą wpłynąć na niższe obciążenia podatkowe to spora zaleta, warto więc skorzystać z usług księgowego, który podejmie się tego rodzaju zadań.

Biuro rachunkowe jest więc przedsiębiorstwem świadczącym usługi z zakresu rachunkowości zarówno innym przedsiębiorstwom, jak i instytucjom, lecz także organizacjom, fundacjom oraz osobom fizycznym. Oznacza to, że z usług takiego biura może skorzystać każda osoba, która w sposób aktywny uczestniczy w procesach gospodarczych, czyli prowadzi działalność wywołującą jakieś określone skutki ekonomiczne. Zakres usług przez nie świadczonych jest na prawdę bardzo szeroki.